SLEEVE GASTREKTOMİ (TÜP MİDE AMELİYATI)
 
tupmide_sleevegastrektomi

Tüp mide ameliyatı midenin yaklaşık %80 kısmının cerrahi olarak çıkarılmasıyla gerçekleştirilen bir obezite ameliyatıdır. Birden fazla mekanizmayla hastanın kilo vermesini sağlayan bir ameliyattır.

Öncelikle, yeni oluşturulan mide normal mideye göre belirgin derecede azalmış hacmi nedeniyle daha az gıda ve böylece daha az kalori alınmasına neden olur. Ancak asıl etkisinin gıda alımını kısıtlamaktan öte mide barsak sistemindeki özellikle açlık, tokluk ve kan şekeri kontrolünü sağlayan hormonlar üzerinde meydana getirdiği değişimdir.

Kısa dönem sonuçlarına bakıldığında tüp mide ameliyatı nispeten daha eski olan gastrik bypass kadar hem kilo verdirmede hem de diyabet gibi metabolik bozuklukların tamamen düzeltilmesinde veya iyileşmesinde etkili bir ameliyattır. Ayrıca bu metabolik etkisi aynen bypasstaki gibi hastanın kilo vermesinden bağımsız olarak gerçekleşmektedir. Bir başka deyişle hasta ameliyattan çok kısa bir süre sonra henüz daha kilo vermeye başlamadan,diyabete bağlı yüksek kan şekeri düzeylerinin normale doğru yönelmesi, diyabet için kullanılan ilaçların ve insülinin tamamen veya kısmen bırakılması söz konusudur. Ayrıca tüp mide ameliyatı gastrik bypass ameliyatına göre daha az komplikasyonun görüldüğü bir ameliyattır.

Avantajları
Avantajları arasında kısıtlayıcı bir ameliyat olması, fazla kiloların %50-60’ını kısa sürede kolaylıkla verdirmesi, yabancı bir cisim vücuda adapte edilmek zorunda olunmaması, mide barsak sisteminde gıda geçiş güzergahında bir değişiklik gerektirmemesi (daha fizyolojik), göreceli ,hastanede kalış süresinin daha kısa olması, mide barsak sistemindeki açlık, tokluk ve kan şekeri düzenleyici hormonlara olumlu yönde etkilerde bulunması sayılabilir.

Dezavantajları
Dezavantajları arasında ise; geri dönüşümsüz olması, ameliyat sonrası uzun dönem vitamin takviyesi kullanmak zorunda olunması sayılabilir.