Obezite nasıl tanımlanır?
Tıbbi açıdan tarif edildiğinde obezite vücutta sağlığı bozacak derecede aşırı yağ kitlesinin olmasıdır.

Obezite nasıl ölçülür?
Bir kişinin vücudundaki yağ miktarını ve buna bağlı obezite derecesini tahmin etmek için vücut kitle indeksi adı verilen kişinin kilogram cinsinden ağırlığının boyunun metrekare cinsinden oranına bakarak tanımlayabiliriz. Dünya sağlık örgütüne göre VKİ 25 kg/m2 ve üzerinde olanlar aşırı kilolu, VKİ si 30 kg/m2 ve üzeri olanlar ise hastalık düzeyinde obez sayılır. VKİ arttıkça sağlık problemleri riski de artmaktadır. Ancak çocuklar ve yaşlılar için bu değerlere bağlı kalmak uygun olmayabilir. Çocuklar için sağlıklı çocuk kilo boy persentil eğrileri kullanılmalıdır.

VKİ tablosu na göre; 18.5 kg/m² nin altında ise Zayıf,18.5-24.9 kg/m² arasında ise Normal Kilolu,25-29.9 kg/m² arasında Fazla Kilolu, 30-34.9 kg/m² arasında I.Derece Obez, 35-39.9 kg/m² arasında ise II.Derece Obez, 40 kg/m² üzerinde ise III.Derece Morbid Obez olarak tanımlanmaktadır.

Bel çevresi neden önemli?
Bir başka ölçme aracı bel çevresidir. Bel çevresi vücutta birikmiş yağ miktarını tahmin etmekte yararlı olabilmektedir. Kadınlarda 90 cm’nin erkeklerde 100 cm’nin üzerindeki bel çevresi ölçümleri abdominal (karın) aşırı yağlanmaya işaret eder. Karında aşırı yağlanmanın yapılan çalışmalar neticesinde diyabet, hipertansiyon, hipertrigliseridemi ve vasküler hastalıklara kısacası metabolik sendroma yol açtığı gösterilmiştir.

Obeziteye neler sebep olmaktadır?
Fazla kilo ve obezitenin baş sebebi alınan ve harcanan enerji (kalori) arasındaki dengesizliktir. Buna yol açan ise enerji açısından zengin (yüksek kalori ve yağ oranı içeren) yiyeceklerin tüm dünyada artmasıdır. Ayrıca günümüz dünyasındaki fiziksel aktivitenin azalması ve sedanter yaşam koşullarının toplumlarda oturması da bir başka nedendir.

Obezite neden bir hastalıktır?
Obezite kişinin fiziksel,psikolojik ve sosyal sağlığını bozduğu için bir hastalıktır.

Obezite başka hastalıklara da sebep olur mu?
Obeziteye eşlik eden hastalıklar sayısızdır. Bunlar arasında en sık tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apne sendromu, depresyon, kalp damar hastalıkları, osteoartrit, kanser, bel fıtığı sayılabilir. Asıl önemlisi bazı psikiyatrik problemlerin olması ve bunların ifade edilememesidir; yeme içme bozukluğu, benlik problemleri, anksiyete, panik atak,vs … gibi.

Çok yemiyorum ama gene de kilo alıyorum. Neden?
Modern hayata bağlı değişimler diğer sektörleri de etkilemiştir; beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği ,eğitimde ve eğlencede bilgisayar kullanımının artması, beslenmede kolay ulaşılan çabuk pişirilip tüketilen gıdalar, yüksek enerjili dayanıklı tadı ve görüntüsü ile mükemmel ürünler, hareket olasılığını azaltan kolay ve çabuk konforlu ulaşım araçları, toplu ve birlikte yaşam , şehirler ,metropoller gibi günümüzün yaşam şartları sebeplerinden sayılabilir.

Jinoid veya Android obezite ne demektir?
Jinoid obezite kadınlarda görülen daha çok kalçalarda yağ birikiminin olduğu obezite tipidir (Armut tipi obezite). Android tip ise erkeklerde görülen yağ birikiminin daha çok karın bölgesinde olduğu obezite tipidir (Elma tipi obezite).

VKİ’ne göre obezim. Nasıl bir tedavi uygulanabilir?
Obezite tedavisini kabaca 5 grupta toplayabiliriz; Davranış tedavisi, diyet, egzersiz, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi. Bu tedavilerin başarısı obeziteye bağlı komplikasyonları engeller.Bu komplikasyonlardan hasta haberdar olabilir ancak bazıları tedavi öncesi araştırmalarda ortaya çıkabilir.

Kimler obezite cerrahisine aday olabilir?
VKİ 40 kg/m2 ve üzeri olan tüm kişiler ile VKİ 35 kg/m2 ve üzeri olup da ayrıca eşlik eden tip 2 diyabet benzeri metabolik hastalığı olanlar obezite cerrahisine aday olabilir. Ayrıca 18 yaş üzeri ve 65 yaş altı hastalar obezite cerrahisi adayı olabilirler. Endokrinolojik açıdan obeziteye yol açıp da cerrahiden fayda görmeyecek hastalıkların da elenmesi gerekir (Cushing sendromu). Kabul edilebilir anestezi ve cerrahi riski olması da önemlidir. Psikiyatrik açıdan bazı hastalıkların olması obezite cerrahisi başarısını düşürebilir bunların önceden tespit ve tedavi edilmiş olması önemlidir.

Obezite cerrahisine karar vermeden önce hangi testler yapılır?
Cerrahi öncesi genel sağlık durumunu belirleyen kan sayımı, kan testleri, EKG, akciğer filmi, solunum fonksiyon testi gibi testlerin yanı sıra, midenin durumunu belirlemek için endoskopi ve karın içi organların özellikle de safra kesesi ve karaciğerin durumunu belirlemek için tüm batın ultrasonografisi yapılır. Ayrıca endokrinolojik açıdan ameliyata engel olup olmadığına dair de özel hormon testleri istenir. Kan testlerinin içerisinde hastanın metabolik ve beslenme durumunu belirleyen testler de vardır.

Testler sonrasında ne yapılır?
Testlerin sonrasında bu testlerde tespit edilen herhangi bir anormallik varsa ilgili klinikle hasta konsülte edilir ve öneri ve onayları alınır (Göğüs hastalıkları, anesteziyoloji, kardiyoloji, endokrinoloji, psikiyatri, nefroloji gibi). Testler sonrasında göreceğiniz konsültan doktorlara tıbbi geçmişiniz hakkındaki tüm bilgileri eksiksiz vermelisiniz.Bunlar; hastalıklar, geçirilmiş ameliyatlar, kullanılan ilaçlar, akraba ve yakınlarınızdaki hastalıklar ve tedaviler olabilir. Bazen unutmamak için özellikle ilaçları bir liste haline getirebilirsiniz. Gerekli onaylar alındıktan sonra hasta artık ameliyata hazırdır.

Ameliyat öncesi nelere dikkat etmeli ve neler yapmalıyım?
Ameliyat öncesi düzenli bir yaşam şekline uyum amacıyla, uyku beslenme ve alışkanlıkları günlük aktiviteler açısından kısa bir hazırlık dönemi, ameliyat sırasında ve sonrasında hasta ve hekime kolaylıklar sağlar. Örneğin; düzenli gece uykuları bedenin enerji kullanımını düzenli hale getirir ve gece yemek yeme alışkanlığını sona erdirir. Beslenme açısından düzenli, kısa aralıklı, daha çok sıvı az kalorili ancak doyurucu ve barsak hareketlerini düzenleyici yiyecekler, miktarları ölçülü tutarak tüketilmelidir. Sigara mutlaka bırakılmalı veya azaltılmalıdır. Sigaranın hem kilo vermeye hem de yara iyileşmesine engelleyici negatif katkıları vardır. Ayrıca kısa ve tempolu fazla yorulmadan yürüyüşler yapmak ameliyat öncesi çok faydalıdır. Etrafınızdakilere ameliyat olacağınız bilgisini vererek onların desteğine ihtiyacınız olduğunu söylemek belki de yolun yarısı olabilir. Su, ameliyat öncesi ve sonrası vazgeçemeyeceğimiz en önemli besinlerimizden bir tanesidir.Mutlaka su için.

Ameliyata gelirken nasıl hazırlanmalıyım?
Ameliyattan önceki gece tüm hazırlıklarınızı tamamlayın. Rahatlatıcı güzel uzun bir banyo yapın, güzel ve derin bir uyku çekin. Alınması gereken ilaçlarınız varsa bunları mutlaka alın. Ancak ameliyat sırası ve sonrasında alınmaması gereken ilaçları mutlaka öğrenin.Ertesi gün götürmek üzere düzenlediğiniz bavulunuza sizi rahat ettiren sevdiğiniz bol giyeceklerden kitaplardan ve özel eşyalardan bir hazırlık yapın. Takılarınızı evde bırakın. Ojelerinizi (hanımlar için) mutlaka temizleyin. Gözlük, takma diş ve lenslerinizi yanınıza mutlaka alın saklama kaplarını da unutmayın. Diş fırçanızı, macununuzu, lens ve ağız solüsyonlarınızı da alın. Özellikle dönüşte araç kullanamayacağınız için yakınlarınızdan bu konuda yardım isteyin. Ameliyat öncesi ameliyata engel bir üst solunum yolu enfeksiyonundan kendinizi koruyun, adet öncesi olmak yada adet görmek ameliyata engel bir durum değildir.

Ameliyattan önce hastanede neler yapılacak?
Öncelikle hastanede size odanız ve yatağınız gösterilecek, odanın tanıtımı yapılacaktır. Size bu konuda mutlaka eşlik eden yakınlarınız yardımcı olmalıdırlar. Ameliyat öncesi son kez anesteziyoloji doktorları sizi tekrar değerlendirmek isteyebilirler. Ameliyathanede anestezi verebilmek üzere size damar yolu açılacaktır.Ameliyat saati geldiğinde sizi ameliyathaneye kurallar gereği bir sedye ile indirecekler. Yakınlarınız ameliyathaneye giremezler. Mutlaka size yardımcı olan personelle ve ameliyathanede anestezi doktorunuzla tanışın, sormak istediğiniz sorularınızı sorun.

Ameliyattan hemen sonra neler oluyor?
Ameliyatınız bittiğinde önce cerrahi ekibi ameliyat masasından uzaklaşır. Anesteziyoloji ekibi sizin güvenli uyanmanız için gereken tedavi ve müdahaleleri yapar. Ameliyattan sonra medikal açıdan uyansanız da, halen çevrenizle iletişiminiz yeterli olmadığından düzenli nefes almanızın ve hayati bulgularınızın takip edildiği derlenme odasına alınacaksınız. Burada yeterli süre kaldıktan sonra anesteziyoloji doktorunun onayı ile tekrar odanıza çıkartılacaksınız.

Ameliyat sonrası hastanede kalış süremde neler yapılacak?
Odanıza geldiğinizde uyanmış olacaksınız ve yakınlarınız ile tıbbi ekip sizi karşılayacak. Öncelikle ameliyat sonrası izlem için monitorizasyon denilen tüm hayati fonksiyonlarınızı ölçüp takip eden ve gerektiğinde uyaran bir cihazlar grubuna bağlanacaksınız. Bu acı veren bir şey değildir. Tansiyonunuz, nabzınız, kandaki oksijen miktarınız, kalp ritminiz gibi değerleri ölçer. Ayrıca ameliyat sırasında konulmuş bir karın içi direniniz ve idrar sondanız olabilir. Bunlar da sizin takibiniz için gerekli araçlardır. Tıbbi ekip sizi ameliyat sonrası erken dönemde daha sık olmak üzere ilk gününüzde çok sık gelerek bu ölçümleri alıp kaydedecek.

Ameliyattan sonraki ilk gün bana düşen görevler neler?
Öncelikle her türlü şikayetinizi görevli tıbbi personele söyleyip onlardan yardım istemelisiniz. Yakınlarınız ve siz herhangi bir şeye karar vermemelisiniz. Bazen iyi niyetli hareketler hastaya ameliyata zarar verebilir. Erken dönemde karında ağrı gerginlik gaz varmış hissi bulantı olabilir. Bunlar için gerekli ilaçlar size sırasıyla ve saati geldikçe verilecektir. Etki sürelerine rağmen şikayetlerin devam etmesi durumunda yeni ilaç grupları sırasıyla verilerek şikayetleriniz ortadan kaldırılacaktır. Erken dönemde hastanın ayağa kalkması düşme tehlikesi nedeniyle uygun olmayabilir. Ayrıca obezite ameliyatları sonrası yeme içme geçici bir süre ertelendiğinden bu konuda yanlış uygulamalar hastanın hem şikayetlerinin artmasına hem de yeni müdahaleler gerektiren bazı komplikasyonlara yol açabilir.