İNTRAGASTRİK BALON VEYA MİDE BALONU
 
mide balonu

İntragastrik Balon veya Mide Balonu, 1982 yılından bu yana obezite tedavisinde kullanılmaktadır. Tokluk hissi yaratır ve yer kaplayıcı olması nedeniyle, midede hacim küçültücü olarak görev yapmaktadır. Günümüzde halen en çok kullanılmış ve kullanılmakta olan endolüminal (mide içi) araçtır.

Sıvı veya hava ile şişirilen tipleri vardır. Ayrıca hacmi ayarlanabilir ve mideye implante edilerek (yerleştirilerek) ciltten şişirilen tipleri geliştirilmiştir. Sıvı içerikli olanlar yaklaşık 400-800 ml serum fizyolojik ve metilen mavisi boyası ile şişirilir.

Mide balonu mide içinde en çok 6 ay kalabilir. Uzun süreli kalışlarda enfeksiyon, balonun sönmesi, korozyon gibi komplikasyonlar görülebilir. Birden fazla yani mükerrer 2 yada 3 kez uygulanabilir.

Kısa ve orta dönem mide balonuna bağlı obezitedeki fazla kiloların kaybı oranları umut vericidir. Ancak uzun dönem sonuçları tartışılmaktadır. Mide balonu birincil obezite tedavisi için kullanıldığı gibi ayrıca süper obez hastalarda obezite cerrahisine bir ön hazırlık olarak da kullanılmaktadır.

Özetle; mide balonu obezite cerrahisine sıcak bakmayan ya da obezite cerrahisi düşünüp de süper morbid obezite nedeniyle yüksek riskli hastalarda cerrahiye hazırlık olarak kullanılan geri dönüşümlü, maliyetli ve kabul edilebilir riskleri olan bir yöntemdir.