GASTRİK BAYPASS
 
tüpmide sleeve gastrektomi

Gastrik Bypass diğer obezite cerrahi yöntemlerine göre nispeten daha eski bir ameliyat türüdür. Bu nedenle dünyada günümüze dek en fazla yapılmış obezite cerrahi yöntemi olarak sayılabilir.

İşlem iki aşamalı bir cerrahidir. Birinci aşamada kabaca 30 mililitre hacminde küçük bir mide oluşturulur. Bunun için yemek borusu mide bileşkesine yakın mide dokusu kullanılır. Yeni oluşturulan bu küçük mideye ince barsaklar belli bir mesafeden bağlanır.

İki tür bypass vardır.

Bir türünde ince barsaklar hiç ayrılmadan bir halka şeklinde getirilerek mideye bağlanır.Buna Mini gastrik bypass denir.Diğer türde ise, ince barsak ayrılır ve bir ucu mideye diğer ucu ise yine ince barsağa ancak belli bir mesafeden sonra bağlanır.Buna da Roux en Y gastrik bypass adı verilir. Küçük teknik farklar dışında bu iki yöntem de kabaca yakın cerrahi sonuçlar vermektedir. Buradaki mekanizma tüp midede olduğu gibi hem kısıtlayıcıdır yani hasta daha sınırlı gıda miktarı tüketebilir hem de gıdalar onikiparmak barsağına dökülen safra ve pankreas enzimleri ile olması gereken yerden çok daha uzak ince barsak bölümlerinde karşılaşır. Böylece gıdaların parçalanması ve emilmesi zorlaşır ve buna bağlı emilimi bozucu bir mekanizma eklenmiş olur. Hasta kısaca az yer ve yediğinden az yararlanır. Burada mide barsak sistemi hormonlarındaki değişim tüp mideye oranla daha belirgin olur. Buna bağlı olarak da açlık hissi azalır, tokluk hissi artar ve kan şekeri daha düzgün seyreder.

Avantajları arasında fazla kiloların %60-80’ini hasta verebilir.Gıda alımını kısıtlayıcı bir yöntemdir.Mide barsak sistemi hormonları daha belirgin etkiler.Nispeten geri dönüşümlü bir işlemdir.

 
Dezavantajları ise teknik olarak daha kompleks bir ameliyattır.Buna bağlı olarak nispeten komplikasyon oranı, tüp mideye göre daha fazladır. Uzun süreli ilaç kullanımı gerektirir (vitamin, mineral, B12 vitamini, demir, kalsiyum, folat- (folik asit) gibi). Nispeten hastanede kalış süresi uzundur, takipler ve ilaç kullanımı hayat boyu gerekebilir.