AYARLANABİLİR MİDE BANDI (GASTRİK BAND)
 
mide bandi

Obezitenin cerrahi tedavisi için midenin üst kısmına,yemek borusundan biraz aşağıda mide etrafına sarılan ve istenildiğinde şişirilerek midenin içine geçecek gıdaların miktarını kontrol edebilen bir alettir. Şişirilebilen bir silikon malzemeden üretilmiştir. Kısıtlayıcı yöntemle hastaya kilo verdirir.

Diğer obezite cerrahisi yöntemleri gibi sadece hastaya kilo verdirmez.Ek hastalıklarda belirgin düzelme sağlayabilir. Mide bandının üzerinde kalan mide kısmı (mide poşu) yiyeceklerle hızla dolduğundan hastada tokluk gelişir. Mide poşu, birikmiş bu gıdaların aşağıya kontrollü geçişini sağlar.

Mide bandı laparoskopik olarak takıldığında günübirlik bir işlemdir.İyileşme hızlı olur, ağrı ve iz daha az görülür. Vücuda uyumlu materyalden yapıldığı için komplikasyon gelişmediği müddetçe vucütta yıllarca kalabilir.

Her ne kadar geri dönüşümlü bir cerrahi işlem olsa da, yabancı cisim reaksiyonu yaparak bazı komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar arasında bandın kayması, göç etmesi, haznenin (port) ve bağlantı tüpünün (connecting tube) enfeksiyonu, mide poşunun ve yemek borusunun genişlemesi gibi komplikasyonlar sayılabilir.