BİLİOPANKREATİK DİVERSİYON AMELİYATI
 
Biliyopankreatik diversiyon

Biliyopankreatik diversiyon (BPD) ameliyatı hem kısıtlayıcı hem de emilimi azaltıcı bir ameliyattır. Bu ameliyatta midenin yaklaşık 2/3 aşağı kısmı vücut dışına çıkartılır. Kalan üst mide kısmı ince barsakların kalın barsağa yakın (ileum) kısımlarıyla (75-150 cm) birleştirilerek geçiş sağlanır. Böylece yiyecekler ince barsakların daha yukarıda bulunan duodenum (onikiparmak barsağı) ve jejunum (ince barsakların yukarı kısımları) kısımlarıyla bypass), yani besinlerden faydalanmamız için gereken parçalara ayırıcı enzimlerle ve sıvılarla karşılaşmaz. Bu da besinlerin emilimini azaltır.

Avantajları arasında süper morbid obezlerde hem kilo vermede hem de ek hastalıkların düzeltilmesinde faydalıdır. Ayrıca dumping sendromu sıklığı daha azdır.

Emilimi bozucu niteliğinden dolayı bu ameliyat sonrasında da uzun süreli takip ve vitamin mineral desteği gereklidir. Multivitaminler, kalsiyum sitrat ve yağda eriyen vitaminler mutlaka alınmalıdır. Bu takipler ve ilaç kullanımı ömür boyu olmak zorundadır. Bu ameliyat sonrasında safra kesesi taşları riski artar. Diyare ve barsak gazlarında artma gibi problemler diyetin ayarlanması ile aşılabilir.