BARİATRİK CERRAHİ SONRASI PLASTİK CERRAHİ

Cildin esneme ve tekrar eski haline gelebilme kapasitesi içerdiği elastik lifler sayesinde mümkün olabilmektedir. Kilo alımında cilt – bu elastik liflerin aynı bir paket lastiğinde gerilmesinde olduğu gibi – gerilmektedir. Ancak gereğinden fazla kuvvet uygulandığında nasıl bu lastikler kopuyorsa deride de çatlamalar meydana gelmektedir.
Kilo verildiğinde ise bu elastik lifler küçülmekte ve cilt eski haline dönebilmektedir. Aslında cildinizin toparlaması mevcut sağlam elastik liflerinizin yoğunluğu ile orantılıdır. Kronolojik yaş dışında cilt yaşı denilen bir kavram vardır. Elastik lifler ne kadar fazla ve sağlam ise cilt yaşı o kadar gençtir. Spor alışkanlıkları, kişinin yaşı ve genetik faktörlerle elastik liflerin miktar ve kapasiteleri değişkenlik gösterebilmektedir. Güneşe çok maruz kalma, sigara içilmesi, yetersiz C vitamini alımı cilt yaşını artırabilmektedir.

Bu nedenle Bariatrik Cerrahi sonrası kilo verme dönemi tamamlandıktan sonra ciltte mevcut sarkma miktarına göre plastik cerrahi gündeme gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim