Obezite ve Gastroözofajeal Reflü Hastalığı

Reflü mide içeriğinin yemek borusuna doğru kaçmasıdır. Bu midedeki asit veya mideye oniki parmak barsağından gelen safra olabilir. Bu yakıcı maddeler o bölgede tahrişe sebep olurlar. Tarif edilen bölgede yanma, yutkunma sırasında ağrı, yutma sırasında yiyeceklerin geçişinde ağrı ve takılma hissi, ağıza acı su gelmesi, zaman zaman da bulantı ve kusma olmaktadır.

Yemek borusu ve mide bu kaçışa engel olacak anatomik donanımlara sahiptir. Bu donanımın bozulması reflüye sebep olur. Obezite başlı başına kendisi reflüsebebidir. Obezite karın içi basıncını artırdığı için ve aşırı yağ birikimi nedeniyle reflüye sebep olur yani anatomik donanımı bozar.

Obezite cerrahisinin reflüye etkileri değişkendir, önceden reflüsü olan hastanın reflüsünü düzeltebilir, yada artırabilir hatta reflüsü olmayanlarda reflüye yol açabilir.

Tedavisi

Obezite cerrahisi sonrası beslenme seçimleri reflüyüazaltan nedenlerden dir. Örneğin opere olmamış reflühastalarında çikolata, sigara, asitli içecekler, kahve, yağlı yiyecekler ve aşırı mideyi doldurmak reflüye sebep olur. Hastalar bu konuda uyarılırlar. Bu saydıklarımızı obezitecerrahisi sonrası zaten yapmıyoruz. Buna rağmen reflüyapan kişiye özel bazı yiyecekler varsa bunların listesi çıkartılır ve bunlardan uzak durulur. Yatmadan 2-3 saat önce gıda tüketimine son verilir. Bu da obezite cerrahisisonrası kurallarından biridir. Hızlı yemek ve az çiğnemek reflünün önemli sebeplerindendir. Bu da obezite cerrahisisonrası çok önem verilen alışkanlıklardandır, yavaş yemek ve çok çiğnemek özendirilir.

Bunlara rağmen gelişen reflü de ilaç tedavileri seçenek olabilir, mide koruyucular ve asit düşürücüler, mide bariyerine katkıda bulunan ilaçlar kullanılabilir.

Her şeye rağmen reflü önlenemiyorsa revizyonelbariatrik cerrahi son seçenektir.

Hızlı İletişim