Dumping sendromu nedir?

Bariatrik cerrahi sonrası hastalarımızın zaman zaman karşılaşabildikleri bu sorun genellikle yeme içme protokollerine uyum gösterilmemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.
Dumping sendromu gıdaların hızlıca ince bağırsaklara geçişi sonucunda, bağırsakların içinde aşırı derecede sıvı birikmesine bağlı bulantı kusma karın ağrısı ishal ve gaz sancısı şişkinlik gibi semptomlarla seyreden bir durumdur.
Özellikle yüksek miktarda şeker içeren gıdaların tüketimi sonrasında ortaya çıkar. Ayrıca yeteri kadar çiğnenmemiş sindirilmemiş gıdalar da benzer bulgular yaratır.
Dumping sendromunda bulantı kusma karın ağrısı gaz sancısı ishal şişkinlik dışında terleme kalp çarpıntısı tansiyon düşüklüğü de görülür. Üstelik bunlar hemen gıda tüketiminin ardından başlar. Ayrıca belki de hastanın kendini frenlemesi için iyi bir mekanizma bile olarak değerlendirilebilir.
Dumping sendromu sıklıkla gastrik bypassdan sonra görülmesine rağmen tüp mide sonrası da ortaya çıkabilir.
Tedavisi ise diyetin ve seçimlerin düzenlenmesi ile mümkündür. Gıdaların bağırsaklara hızlı geçişini artıran katı sıvı ayırımına dikkat edilmelidir. Çok fazla basit şeker içeren gıdalar tüketilmemelidir. Bu önlemlere rağmen bazı hastalara revizyonel cerrahi gerekebilir.

Hızlı İletişim