Reaktif Hipoglisemi

Obezite cerrahisi sonrasında gelişen yemek sonrası görülen kan şekeri düşmeleridir. Operasyondan hemen sonra görülebileceği gibi aylar yıllar sonra bile olabilir. Zaman zaman gecikmiş dumping sendromu olarak da isimlendirilir.
Sıklıkla semptomlar karbonhidrat içeren gıdalar tüketildikten 1-3 saat sonra ortaya çıkmaktadır. Gelişim mekanizması şu şekildedir, tüketilen gıdanın içindeki basit şekerler hızlıca bağırsaklardan emilmekte ve bazı hormonların salgılanmasını artırmaktadır bunlara inkretinler denir. Bu hormonlar aşırı insülin salınımına sebep olmakta ve kandaki şeker hızlıca düşmektedir, yani hipoglisemi gelişmektedir.
Reaktif hipoglisemide ortaya çıkan semptomlar terleme, kalp çarpıntısı, görme bulanıklığı, baş dönmesi, bulantı, sersemlik hissi hatta bilinç kaybı şeklinde olabilir.
Başlangıç tedavisi olarak mideyi hızlıca terkedip bağırsaklara geçişi yavaşlatan gıdaları tercih etmelidir. Yeme içme alışkanlıkları da değiştirmelidir, örneğin küçük öğün boyutları ve öğün aralıklarının sıklaştırılması bir önlem olabilmektedir. Ayrıca daha çok protein içeren gıdalar tercih edilmelidir. Karbonhidrat içeriğini 15-30 gram ile sınırlamalıdır, ayrıca basit şekerlerden uzak durmalıdır. Katı sıvı ayırımı mutlaka yapılmalıdır.
Eğer reaktif hipoglisemi çok sık ve diğer yöntemlerle önlenemiyorsa barsak geçişini yavaşlatan ilaçlar kullanılabilir, örneğin akarboz. Çok ekstrem durumlarda ise revizyonel bariatrik cerrahi düşünülebilir.

Hızlı İletişim