Obezite Cerrahisi Sonrasında İshal Nedenleri Ve Çözümleri

Obezite cerrahisi sonrası gelişen ishallerde sıklıkla neden, yeteri kadar sindirilmemiş besinlerdir. Bazen yeteri kadar çiğnenemiş gıdalar ve katı gıdalar ile birlikte sıvı alınması da benzer sonuçlar doğurabilir.

Çok şeker içeren ve laktoz içeren gıdalar ile alkol kullanımı da ishallere sebep olabilir. Özellikle gastrik bypass, duodenal switch gibi bariatrik cerrahilerde ishallere daha sık rastlanır. Nadiren de olsa kısıtlayıcı özellikteki örneğin sleeve gastrektomi ve mide kelepçesi gibi cerrahilerden sonra da görülebilir.

Bazı şeker alkolleri ki bunlar protein barlarda ve eser element preparatlarında bulunurlar, barsakta fermante olup ishale sebep olabilirler. Ayrıca dumping sendromu da ishale yol açabilir. Bazı ilaçlara bağlı olabilir örneğin safra kesesi taşı oluşmasını önleyen ilaçlar ishal yaparlar. Gastrik bypass sonrası bypass edilen barsak kısmında bakterilerin çoğalması da benzer sonuçlar doğurabilir.

Obezite cerrahisi sonrasında gelişen ishallerin tedavisinde öncelikle ishalin tanımını yapmak gerekir yani, yumuşak gaytalama ile ishal arasındaki ayırımı yapmak gerekir. Günde üçden fazla gevşek ve sulu gaytalamaya ishal denir. Ayrıca hemen cerrahi sonrası barsak alışkanlıklarının değişmesi beklenen bir durumdur, bu dönemde ishallere rastlanabilir. Beslenmenin belli bir düzene oturmasından sonra geçmesi beklenir. Bu dönemde yeterli sıvı ve elektrolit alımı kontrol altında tutulur. Zaman zaman ameliyat sonrası yapılan boyalı (kontrastlı görüntüleme) tetkikler sonucu da ishal olabilir.

Eğer ishal devam ediyorsa önce gıda listeleri hazırlanarak bu durum çözülmeye çalışılır. İshal yapma olasılığı yüksek gıdalar beslenme listesinden çıkartılır. Ayrıca yeteri kadar çiğnemeye ve katı sıvı ayırımına dikkat edilir.

Barsak florasının değişimi ve bakteri artışına yönelik antibiyotik kullanılabilir.

Buna rağmen devam ediyorsa bu durumda ilaçlardan faydalanılabilir. Cerrahiye bağlı ishal ise yani barsak emilim yüzeyine bağlıysa revizyonel bariatrik cerrahi denenir.

Hızlı İletişim