Obezite Cerrahisi Sonrası Kabızlık Nedenleri Ve Çözümleri

Kabızlık barsak hareketlerinin azalması veya katı gaytalama olarak tanımlanabilir. Obezite cerrahisi sırasında mide barsak sisteminde yapılan cerrahi değişiklikler en önemli sebeplerden biridir. Ayrıca karın içine verilen karbondiyoksit gazı ve oluşturulan karın içi basıncı da barsak hareketlerinde geçici değişiklikler yapabilir.

Ancak obezite cerrahisi sonrasında yeme içme alışkanlıklarındaki değişiklikler,

ameliyat sırasındaki ve sonrasında alınan ve kullanılan ilaçlar da kabızlığa sebep olabilir özellikle anestezik maddeler ve ağrı kesiciler bu tür ilaçlardır.

Erken dönemde yani hemen ameliyat sonrasında yetersiz sıvı alımı da bir diğer önemli kabızlık sebebidir.

Ayrıca erken dönemde yetersiz hareket ve fizik aktivite de kabızlık nedeni olabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası hastaların erkenden yataktan kalkması ve günlük işlerine hızlıca dönmesi istenmektedir.

Özellikle operasyon öncesi kronik kabızlık hikayesi olanlarda ameliyat sonrası için önceden önlemler de alınmalıdır.

Tedavisine gelince, öncelikle kabızlığın ameliyat sonrası geçici mi yoksa devam eden bir problem olup olmadığı ayırt edilmelidir. Kabızlık tedavisinde öncelikle ilaç dışı önlemlerle problem çözülmeye çalışılır. Bunun için su tüketiminin artırılması, günlük düzenli egzersiz yapılması en çok kullanılan ilaç dışı önlemlerdir. Su tüketimi erkekler için en az 2 litre bayanlar için 1.5 litre olmalıdır. Ameliyat sonrası döneme göre değişmekle beraber günde ortalama 45 dakika ile 1 saatten az olmamak üzere egzersiz yapılmalıdır.

Ancak 10 günden fazla süren hiç gayta yapamama durumunda ilaç tedavisi başlanabilir. Genellikle kullanılan ilaçlar gayta yumuşatıcılar, barsak hareketlerini artıran ilaçlar olabilir ancak bazılarının alışkanlık yapma olasılığı unutulmamalıdır.

Hızlı İletişim