Obezite cerrahisi sonrası bulantı kusma nedenleri ve çareleri

Bulantı ve kusma obezite cerrahisi sonrasında en sık görülen semptomlardan biridir. Bazı kaynaklara göre bulantı kusma görülme sıklığı %30-40’dır. Bu semptomlar genellikle eski yeme içme alışkanlıklarına devam edilmesine bağlı ortaya çıkmaktadır. Yeme içme tarzında ameliyat sonrasında yumuşak geçişler bu komplikasyonları önlemeye yeterlidir. En sık nedenleri yetersiz çiğneme yada çiğnememe ve hızlı yemedir. Bazen de yediğiniz gıdanın dokusu nedeniyledir. Örneğin tavuğun göğüs eti gibi sıkı, geçişi zorlayacak yiyeceklerin erken dönemde tüketilmesi nedeniyle görülür. Zaman zaman obezite cerrahisi sonrasında yiyeceklerin tadında ve görüntüsündeki algı değişiklikleri de sebep olabilir. Bir önemli ayrıntı ameliyat sonrası erken dönemde bulantı ve kusma yetersiz sıvı alımının bir göstergesi de olabilir. Ayrıca laktoz intoleransı, vitamin eksikliği gibi uzun dönemde ortaya çıkan ve devam eden durumlar da bulantı kusma nedeni olabilir. Bulantı kusmaya karın ağrısı eşlik ediyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Çözüm olarak yapabileceklerimiz arasında şunları sayabiliriz. Lokmalarımızı boyut olarak küçük tutup, iki lokma arasında en az 2 dakika beklemeliyiz. Sıvıları yudum yudum içmeliyiz, hatta suyu çiğnemeliyiz. Yeme hızımızı kontrol etmeliyiz, her öğün 20-30 dakika sürmeli, bunun için gerekirse masamıza bir saat koymalıyız. Öğünlerden 15 dakika önce sıvı almayı bırakmalıyız ve öğünlerden 30 dakika sonra tekrar başlamalıyız. Çok çiğnemeliyiz, her lokmayı en az 20 kez ağzımızda çiğnemeli püre kıvamına gelen yiyeceği yutmalıyız.

Tolere edilemeyen bir gıda varsa tekrar alımı için acele etmemeliyiz, ara verip bir müddet sonra tekrar denemeliyiz. Tadı ve görüntüsü nedeniyle bulantı yaratan gıdaların görüntülerini ve tadını değiştirmeliyiz. Örneğin suya taze nane, salatalık dilimi doğramak gibi, yada yumurtayı peynir ile karıştırmak gibi. Günlük tüketmemiz gereken su miktarı erkekler için en az 2 litre, bayanlar için en az 1,5 litre olmalıdır. Kontrollerimize uyum göstermeli vitamin, mineral, protein dengemizi korumalıyız, önerilen ilaçları almalıyız. Düzenli egzersiz bağırsak hareketlerimizi kolaylaştırır, geçişi hızlandırıp düzene sokar kabızlık ve buna bağlı bulantıdan korur.

Hızlı İletişim