Gece Yemelerinde Suçlanan 4 Hormon ve Nasıl Başa Çıkılacağı

Güzel bir akşam yemeğine rağmen geç saatlerde yemek için aranıyorsanız, uzun süredir aç kalmış gibi yiyorsanız ve sonrasında gidip yatıyorsanız buna “Sumo güreşçisi diyeti” deniyor. Bedeninizin böyle bir ekstra kaloriyi kullanması yada yakması mümkün değil. Bu durumda vücudumuz yağ olarak depolamayı daha uygun buluyor yani bu da kilo alımı ve prediyabet demek oluyor. Bundan sorumlu 4 hormon var:

İnsülin – Yediklerimizin içindeki şekerin kullanılması için gerekli bir hormon. Çok şeker yada karbohidrat tükettiğinizde tepe yapıyor ve tabiki sonrasında taban.

Leptin – Beyninize doyduğunuza dair sinyaller gönderen hormon. Çok şeker, karbohidrat ve işlenmiş yiyecekler tüketildiğinde leptin maalesef görev yapamıyor.

Ghrelin – Bu açlık hormonu midede üretiliyor ve açlığınızı kontrol ediyor. Ne yazık ki uykusuz kalındığında tavan yapıyor çok artıyor.

Peptid YY – Bağırsaklarda üretilen bir hormon, tokluk sinyallerini beyne gönderen hormon, doymanın habercisi ve kontrolörü. Uykusuz kalındığında seviyesi düşüyor tokluk sinyali gönderemiyor.

Bir de stres hormonu kortizol var elbette; stresli sıkıntılı durumlarda yükselen ve açlığınızı artıran, kan şekeri ve insülin düzeylerini artıran ve kısır döngü oluşturan.

Ne yapmalıyız ve dengeyi nasıl sağlamalıyız:

  • Yeme eylemimizi öğünler halinde düzenlemeli ve öğün atlamamalıyız kahvaltı dahil.
  • Öğünlerimizde mutlaka protein (tavuk, balık, kırmızı et) olmalı ayrıca kaliteli yağlar tüketmeliyiz (zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, ..).
  • Sıcak yada soğuk şekerli her türlü içeceği tüketmemeliyiz.
  • Glüten veya süt ürünlerine (laktoz) hassasiyetiniz varsa bunlardan uzak durmalıyız
  • Gün içerisinde stres azaltıcı aktiviteler yapmalıyız (nefes egzersizleri, yoga, spor ve egzersiz)
  • Uyku düzenimizi sağlamalı, kaliteli ve yeterli süre uyku uyumalıyız.
Hızlı İletişim