Obezite – Kanser Bağlantısı

Vücutta biriken fazla yağlar, östrojen, androjen ve büyüme hormonları gibi kansere yol açan yada var olan kanserin büyümesini, yayılmasını hızlandıran hormonların daha fazla salgılanmasına yol açabilir. Yağ dokusunda bulunan hücrelerin yüzde 40’ı vücuda kanser riskini artıran kimyasal maddeler salgılar. Kilolu ya da obez olmak bağırsak, yemek borusu, pankreas, böbrek, rahim, meme ve safra kesesi kanserine neden olabilir. Özellikle karın bölgesinde biriken yağlar östrojen gibi hormonların fazla salgılanmasına yol açtığı için rahim, pankreas ve meme kanseri riskini daha da arttırır.

Bireyler obeziteden etkilendiğinde, doku fizyolojik değişiklikler geçirerek normal şekilde çalışmamaya başlar. Bu işlev bozukluğu ise kanser gelişiminde ve ilerlemesinde önemli bir rol oynar.

Kanser, vücudun herhangi bir yerinde gerçekleşebilecek kontrolsüz hücre büyümesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Obezite sıklıkla artan insülin ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 hormonunun kandaki seviyesiyle ilişkilidir. Bu hormonlar hücrelerin büyümesine ve potansiyelinin aşırı uyarılmasına neden olabilir. Bu da kanser hücrelerini ortaya çıkarır, gelişmesine yol açar. Yağ hücreleri, hücre büyümesini uyaran veya baskılayan hormonlar üretir. Şişman kişilerde, daha zayıf bireylere oranla yağ hücresi boyutunda ve miktarında bir artış vardır. Şişmanlık döneminde, yağ hücreleri hücre büyümesini uyaran daha fazla leptin ve hücre çoğalmasını yavaşlatan daha az adinopektin üretir. Bu hormonların tamamı, tüm kanser türleri için kanser hücresi oluşumu riskini arttırır.

Tümörün gelişimi, vücut kütle indeksi yükseldikçe hızlanır. Tümörün büyüyüp yayılmasını önlemek için kilo almamak, yağlanmamak ve varsa fazla kiloyu vermek önemli noktalardandır. Dengesiz beslenen kişilerin kansere yakalanma riskinin, sağlıklı beslenen kişilere göre daha fazla olduğu biliniyor. Obezite, hücrelerin iltihaplanmasına ve kanser riskinin artmasına da yol açabiliyor. Yağ hücreleri bazı hormonları aşırı üreterek, hücrelerin normal büyüme işlevini aksatabiliyor. Hücre büyümesini kontrol altında tutan proteinleri de etkileyebiliyor.

Obezitede ekstra yağ dokusunda bağışıklık hücrelerinin sayısı artar. Bu bağışıklık hücreleri, artan kanser riski ile ilişkili olan kronik iltihaplanmayla sonuçlanabilecek iltihaplı maddeleri salgılar.

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü (AICR), göğüs kanserlerinin yüzde 38’inden, boğaz kanserlerinin yüzde 69’undan, kolon ve rektum kanserlerinin yüzde 50’sinden, böbrek kanserlerinin yüzde 24’ünden ve pankreas kanserlerinin yüzde 19’undan insanların kendilerini sağlıklı bir şekilde kilo vererek koruyabileceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim