Obezite Cerrahisi Sonrası Yeme Alışkanlıkları

Bariatrik cerrahi, yeme davranışında büyük değişiklikler gerektirir. Hastalar az miktarda yemek yemeye, gıdaları iyice çiğnemeye yönlendirilirler. Ameliyattan sonra ilk 6 ay içerisinde üst gastrointestinal sistemin dolgunluğuna bağlı olarak sıkça istemsiz ya da rahatsızlık hissinden kaynaklı kusma görülebilir. Gastrik kısıtlamayla beraber malabsorbsiyonu da kullanan gastrik bypass gibi yöntemler dumping sendromu, vitamin eksiklikleri ve diyare gibi riskler de taşımaktadır. Uygun gıda seçimleri yapmak, birçok hasta için bu semptomların ortaya çıkmasını engeller. Daha az sayıda bir hasta grubunda ise postprandiyal hipoglisemi belirtileri belli bir süreden sonra ortaya çıkabilmekte olup bu durum diyet veya ilaç tedavisine dirençli seyredebilmektedir.

Ameliyat sonrası olması gereken değişimler, obez hastaların psikolojik problemler yaşamasına neden olabilmektedir. Obezite cerrahisi sonrası kalıcı sonuç elde edebilmek amacıyla yaşam boyu uygulanması gereken sağlıklı besin tüketme davranışı bir süre sonra zorlu yaşam koşulları ile birleşerek hastaları zorlayıcı hale gelebilmektedir. Bu zorlayıcı döneme giren hastaların dikkatli olması gerekir.

Yaşam stili değişikliği tam olarak gerçekleşemediyse ve geçmişte de yeme bozukluğuna yatkınlık, strese bağlı yeme problemleri mevcut ise ameliyattan bir süre sonra; dürtüsel yeme, tıkınırcasına yeme, öğün atlama, gece yeme, hızlı yeme, duygusal yeme, aşırı veya az sıvı tüketimi, yetersiz beslenme, yemekten korkma gibi yeme problemleri ortaya çıkabilir. Bunlardan herhangi biri söz konusu olduğunda ise psikolojik destek almak gerekir.
Bariatrik cerrahinin başarısı büyük oranda hastanın tıbbi önerilere uyabilme kapasitesiyle bağlantılıdır. Obezite ile mücadele sürecinde hastalar, tedavi ekibi ile iş birliği içinde ve karşılarına çıkan zorluklara karşı dirençli olmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim