OBEZİTE CERRAHİSİ VE UYKU APNESİ

OBEZİTE CERRAHİSİ VE UYKU APNESİ

Uyku apnesi nedir?
Uykuda yaklaşık 10 sn süreyle nefes alıp vermenin durması olarak tanımlanabilir. Apnesi olanlar genellikle bunun farkında değildirler ve horlamanın fazla olduğu konusunda uyarıldıklarında haberdar olurlar. Gündüz uyku hali, sinirlilik tabloya eşlik eder. Uyku apnesinin pek çok zararları mevcuttur. Bunların başında gün içindeki uyku hali gelmektedir. Trafik kazalarının önemli bir bölümünün sebebi uyku apnesi olan sürücülerin bu durumla araç kullanmalarıdır.
Apne dönemlerinde kandaki oksijen seviyesinin azalması buna karşılık karbondioksit seviyesinin artmasına bağlı olarak kişide başta hipertansiyon olmak üzere, kalp yetmezliği, kalp krizi, inme, pulmoner hipertansiyon gibi önemli sağlık sorunları da ortaya çıkmaktadır.
Hava yollarının tıkanması sonucu ortaya çıkan ”uyku apnesi” obez hastalarda çok sık olarak görülmektedir. Sağlıklı bireylerde uyku apnesi oranı %2-4 iken obez hastalarda bu oran %20 -40 arasında olabilmektedir. Kilo fazlalaştıkça akciğerlere olan bası artmaktadır.

Obez hastalar mevcut kilolarının sadece yüzde 10’unu verdiği zaman tıkayıcı uyku apnesi riski % 25 oranında azalmaktadır.

Obezite cerrahisi öncesi yapılan klinik incelemede uyku apnesi varlığından şüphelenilen hastalarda polisomnografi olarak adlandırılan uyku testleri yapılarak teşhis doğrulanır. Bu durumda cerrahi sırasında anestezide özellikli ilaçlar kullanılır, bunun dışında da cerrahi sonrası dönemdeki takipleri uygun bir şekilde yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim