OBEZİTE CERRAHİSİ ÖNCESİ VE SONRASI SPOR

Cerrahiden Önce
Cerrahiden önce imkan dahilinde özellikle kalp damar sistemini daha sağlıklı hale getirecek egzersizler örneğin yürüme ile spora başlanmalıdır. Cerrahi öncesi yapılmaya başlanacak bu egzersizler cerrahi sonrası olası komplikasyonları azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunun dışında özellikle yağ yıkımına yardımcı olacak bir egzersiz programı cerrahi başarıyı artıracaktır. Bu nedenle özellikle vücut kitle endeksi çok yüksek olan hastalarda gerek diyet gerekse yapılabilecek egzersizler ile bir miktar kilo kaybı sağlanması çok önemlidir.

.Evdeki günlük aktivitelerin yavaş yavaş artırılması
.Günde 60 dakikaya ulaşılacak şekilde yavaş yavaş egzersizlerin artırılması
.Aerobik yapılması
.Eklem ağrıları gibi fiziksel kısıtlanmaların durumuna göre egzersiz planlanması
.Vücut kas gücünün artırılmasına yönelik egzersizlerin haftada 1-3 arası planlanması
.Eğer dizlerde kısıtlanma varsa bazı egzersizlerin oturarak yapılması

Cerrahiden sonra
Cerrahiden sonraki ilk 4 haftada doktorunuz ile zamanlaması konuşularak nefes egzersizleri, esneme egzersizlerine başlanabilir. Dördüncü haftadan sonra yüzme en ideal spordur. Böylece günlük normal fiziksel aktivitelere tekrar başlayabilmek kolaylaşır. Daha sonra yavaş yavaş aerobik egzersizlerle devam edilebilir. Genellikle ilk 6 hafta ağırlık çalışmaları yapılmaması gündelik hayatta da ağır kaldırılmaması tavsiye edilir.

Karın egzersizleri ilk 8-12 hafta yara yerlerinin kapanmasına izin vermek ve olası fıtıklaşmalara engel olmak için önerilmez. Sıklıkla 3. aydan sonra kas gücü gerektiren ve kasların yoğun kullanıldığı sporlara belli ölçüler dahilinde geçilebilir.

Ameliyattan sonraki erken dönemde düşük kalorili beslenmeden kaynaklanan yorgunluk nedeniyle çok ağır egzersiz yapılması önerilmez. Kilo kaybedildikçe, vücut buna uyum gösterdikçe ve alınabilen kalori miktarı arttıkça yavaş yavaş spor miktarı ve düzeyleri de artırılabilir. Uzun süreli başarı için ve geri kilo alımı yaşamamak için beslenme kadar sporun da çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Hayat tarzımız buna göre değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim