Obezite ve Gebelik

Obezite ve Gebelik

Obezite infertilitenin önemli sebeplerinden biri olmakla beraber, gebeliğe obez olarak başlamak gerek bebek gerekse anne adayı için pek çok riski de beraberinde getirmektedir.

Bu riskler,gebelik diyabeti, preeklampsi adı verilen gebelikte tansiyonun yükselmesi, idrar yolu enfeksiyonları,damar tıkanıklıkları, tıkayıcı uyku apnesi,doğum sırasında epidural anestezide güçlükler,sezaryen ile doğum ihtimalinin artması, sezaryen sonrası yara iyileşmesinin gecikmesi gibi sıralanabilir.Ayrıca obez annelerin bebekleri düşük doğum ağırlıklı olabilmektedir.

Önce kilo verin!

Hamilelik planlayan ve obez olan anne adaylarının gebelik öncesi kilo vermesi büyük önem arzetmektedir.“Obezite Cerrahisi” bu yöntemlerden biridir.Obezite cerrahisi günümüzde laparoskopik olarak yapıldığı için gerek normal doğum gerekse sezaryen için bir risk teşkil etmemektedir. Böylece Obezite Cerrahisi, obezitenin hem anne hem de bebek için yaratacağı riskleri azaltmaktadır.

Kimler obezite cerrahisine aday olabilir?

VKİ 40 kg/m2 ve üzeri olan tüm obezler ile VKİ 35 kg/m2 ve üzeri olup da ayrıca eşlik eden tip 2 diyabet benzeri metabolik hastalığı olanlar obezite cerrahisine aday olabilir. Ayrıca 18 yaş üzeri ve 65 yaş altı hastalar obezite cerrahisi adayı olabilirler. Endokrinolojik açıdan obeziteye yol açıp da cerrahiden fayda görmeyecek hastalıkların da elenmesi gerekir (Cushing sendromu). Kabul edilebilir anestezi ve cerrahi riski olması da önemlidir. Psikiyatrik açıdan bazı hastalıkların olması obezite cerrahisi başarısını düşürebilir bunların önceden tespit ve tedavi edilmiş olması önemlidir.
Obezite Cerrahisi sonrasında ne zaman gebe kalınabilir ?

Obezite Cerrahisi sonrasında ilk 1-1,5 yıl gebelik planlanmamalıdır. Özellikle hızlı kilo verilen ilk aylarda gebe kalmamaya dikkat edilmelidir. Bu dönemde bebeğin beslenmesinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Obezite Cerrahisi sonrası gebelik sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Obezite Cerrahisi sonrasındaki gebelikte, gebeliği takip eden Jinekoloğun özellikle B12 ve D vitamini, demir ve folik asit desteğine dikkat edebilmesi için geçirilen cerrahi ile ilgili bilgilendirilmesi gerekir. Tüm gebelik süresinde kusma riskini azaltmak için küçük porsiyonlar halinde, yavaş ve çok çiğneyerek yemek yenmeli, yemekle beraber sıvı almamaya özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim