OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI POTANSİYEL SORUNLAR VE ÖNERİLEN DİYET DEĞİŞİKLİKLERİ

Obezite Cerrahisi Sonrası Potansiyel Sorunlar ve Önerilen Diyet Değişiklikleri

Bulantı ve Kusma:
Yeni bir yiyecek yedikten sonra bulantı ve kusma ortaya çıkarsa, tekrar yemeye çalışmadan önce birkaç gün bekleyin. Bu durumda 24 saatliğine bu gıdaya ara verin ve sonrasında tekrar deneyin. Çok hızlı yemek/içmek, çok fazla yemek/içmek ya da yetersiz çiğneme de bulantı ve kusmaya sebep olabilir. Soğuk ve sıcak içeceklerden veya kafeinli ya da karbonatlı içeceklerden uzak durun.

Dehidrasyon (Susuzluk):
Dehidrasyon yetersiz sıvı alımı, uzun süren mide bulantısı ve kusma veya ishal ile ortaya çıkabilir. Günlük en az 6-8 bardak su alımı önerilir.

Laktoz intoleransı:
Laktaz ile işlenmiş süt (laktozsuz süt) ve laktaz enzimi tableti kullanın. Yoğurt genellikle bu durumlarda iyi tolere edilir.

Kabızlık:
Geçici olarak kabızlık meydana gelebilir ama genellikle gıda hacmindeki değişimlere ayak uydurulduğunda bu durum tamamen düzelir.Düzenli lifli gıda (meyve ve sebze) kullanımı tekrarlayan kabızlık riskini azaltır. Düzenli olarak düşük kalorili sıvılar (en iyisi su) da bu riski azaltmak üzere tüketilebilir.

İshal:
Aşağıdaki gıdalarıntüketilmesi nedeniyle ortaya çıkabilir: yüksek lif içeren gıdalar; yağlı gıdalar; süt ve süt ürünleri ve çok sıcak veya soğuk besinler. Küçük öğünler halinde yiyin. Öğün aralarında sıvı yudumlayın.

Mide ekşimesi:
Karbonatlı ve gazlı içeceklerden kaçının.

Şişkinlik:
Sıvıları bir seferde küçük bir çay bardağı veya fincan ile sınırlayın ve yavaş yavaş yudumlayın.

Yeni küçük mide hacminde ani genişleme:
Yiyecekler büyük parçalı bir şekilde ve yeterince çiğnenmeden yutulduğunda, yeni küçük hacimli mide girişi geçici olarak tıkanabilir. Ağrı, kramp, bulantı ve kusma belirtileri devam ederse bir doktor ile iletişim kurulmalıdır. Doktor onayını almadan katı gıdalara geçiş yapmayın.

Kilo alma ya da daha fazla kilo verememe:
Yüksek kalorili yiyecekler ve içecekler tüketiyor olabilirsiniz. Bu olayın kesin nedenini belirlemek için tükettiğiniz tüm yiyeceklerin, içeceklerin ve atıştırmalıkların kaydını tutun. Porsiyon boyutlarını ölçün. Süt ve protein takviyesi hariç tüm içecekler kalorisiz olmalıdır. Fiziksel etkinlik sürenizi haftada 5-6 güne ve günde en az 60 dakikaya çıkarın.

Geçici Saç Dökülmesi:
Sebepleri belirsiz, olasılıkları ise ani kilo kaybı, ameliyat stresi veya besin eksikliğini içerir. Vitamininizi almaya devam edin. Yiyecekleri akıllıca seçin ve sağlıklı tercihler yapın. Genellikle ameliyattan 3-4 ay sonra başlar ve kendini sınırlar. Saç dökülmesinin bir süre sonra duracağını ve yeniden saçlarınızın çıkacağını unutmayın. Özel saç bakım ürünleri yardım edebilir.

Hamilelik:
Doğurganlık dönemindeki obez kadınlar için kilo vermek kiloya bağlı kısırlığı ortadan kaldırabilir ve programlanmamış hamilelikler ortaya çıkabilir. Lütfen ameliyattan sonraki 2 yıl boyunca uygun korunma yöntemini kullanın. Bu dönemde hamilelik düşük doğum ağırlığı ve erken doğum ile sonuçlanabilir. Kilo verme süresi sona erdiğinde ve kilo dengelendiğinde, hamile kalma isteğinizi doktorunuzla görüşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim