ALKOL KULLANIMI VE OBEZİTE CERRAHİSİNE DAİR GERÇEKLER

ALKOL KULLANIMI VE OBEZİTE CERRAHİSİNE DAİR GERÇEKLER

Obezite Cerrahisi sonrasında alkol kullanılmamalı eğer kullanılacaksa da çok büyük bir dikkatle kullanılmalıdır.

İşte bunun birkaç nedeni:

• Ameliyat sonrası alkol kullanımına bağlı sarhoşluk durumu çok daha kolay ve sık görülebilir. Birkaç kadeh şarap içtikten sonra, gastrik bypass hastalarında alkol düzeyinin yasal sınırın üzerine çıkma hızı daha fazladır ve hatta farklı zehirlenme belirtileri gösterebilirler. Bir diğer deyişle, hasta emilimdeki farklılıklar nedeniyle daha az alkolle daha çabuk sarhoş olur ve bunun farkına da varamayabilirler. Ayrıca yeniden ayık duruma gelmeleri de normalden iki kat daha uzun sürer.

• Alkolün kalori seviyesi yüksektir. Bir kadeh şarap veya bira ortalama 100-150 kaloridir, ayrıca karışık bir içkinin (kokteyl) içerebileceği kalori miktarı 700 kaloriye varabilir.

• Alkol yeniden kilo almaya yol açabilir. Alkoldeki kalori kolayca birikebilir ve obezite hastalarında geri kilo alımına katkıda bulunabilir.

• Alkol ‘dumping sendromuna’ yol açabilir. Çoğu alkollü içecekler yüksek oranda şeker içerir ki bu da obezite cerrahisinin acılı ve istenmeyen bir yan etkisi olan dumping sendromuna sebep olabilir.

• Alkol karaciğerinizi etkileyebilir. Alkol karaciğer hücrelerine zarar verebilir ve hatta bu hücrelerin ölümüne sebep olabilir. Karaciğer alkolü metabolize eder yani vücuttan atılımını kolaylaştırmak üzere ayrıştırır. Ancak ameliyattan sonra meydana gelen metabolik değişiklikler, mide ve bağırsakların alkolü işleme konusunda daha zayıf olmaları, karaciğer üzerine daha fazla baskı uygulanmasına yol açar. Başa çıkabileceğinden daha fazla alkol alırsanız karaciğeriniz ciddi şekilde hasar görebilir. Obezite hastaları zaten karaciğer hasarı riski taşırlar.

• Alkol yetersiz beslenmeye negatif katkıda bulunabilir. Alkol kalorili ancak zayıf bir besin içeriğine sahiptir ve vitamin eksikliklerine sebep olabilir; birçok vitamin ve minerallerin emilimini azaltır.

• Alkol su kaybına (dehidratasyon) katkıda bulunabilir. Alkol ameliyat sonrası su kaybına sebep olabilir veya su kaybını daha da kötüleştirebilir. Alkol diüretik (idrar çıkışını artıran) bir etkiye sahiptir; alkol alımı sonrası kusma da yine sıvı kaybını artırabilir.

• Alkol muhakeme gücüne zarar verir. İnsanlar alkol içerken daha fazla yeme eğilimindedir ve dürtü kontrolleri bozuk olduğu zaman daha kötü yiyecek tercihleri yapabilirler.

• Alkol ameliyat sonrası ülsere katkıda bulunabilir. Alkol tüketimi gastrik ülser riskini artırır.

Alkol bağımlılık yapar. Obezite cerrahisi adayları alkol bağımlılığı riski altında olabilir. Bazı araştırmalar, daha önce hiç problemleri olmayan obezite hastalarının ameliyattan sonra alkol bağımlılığına yakalandıklarına dair kanıtlar bulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim