Bariatrik Cerrahi Sonrası Erken Dönem İlaç Kullanımı

Bariatrik Cerrahi Sonrası Erken Dönem İlaç Kullanımı

Ameliyat sonrası hastahanede kaldığınız sürece size gerekli olan bütün tedaviler klinikteki doktorlarınız tarafından düzenlenecek ve hemşireleriniz tarafından uygulanacaktır. Lütfen doktorlarınıza danışmadan önceden aldığınız ilaçlarınız da dahil olmak üzere hiç bir ilaç kullanmayınız.

Hastahaneden taburcu olacağınızda size aşağıda isimleri olan ilaçlar reçete edilecektir. Lütfen bu ilaçları zamanında, önerilen dozlarda ve şekilde almayı ihmal etmeyiniz. Unutmayın ki bu ilaçlar sizin ameliyat sonrası dönemde karşılaşabileceğiniz bazı problemleri önlemek veya tedavi etmek amacı taşımaktadır. Bazen problemler geliştikten sonra bunları geri çevirmek önlemekten çok daha zahmetli ve pahalı olabiliyor.

Ameliyat sonrası birinci ay boyunca alınacak ilaçlar:

İLACIN ADI DOZU DOZ ARALIĞI
Rennie duo 100ml süspansiyon 1 ölçek Günde 3 kez
Vitabiol veya Polivit 100 ml şurup 1 ölçek Günde 2 kez
Ferro Sanol B 150ml şurup 2 ölçek Günde 1 kez
Parol 250/5 Plus süspansiyon 1 ölçek Gereğinde
Amoklavin BID 400/57 mg Forte oral süspansiyon 2 ölçek Günde 2 kez
Clexane 4000 Anti-xa IU/0.4 MI 10 kullanıma hazır enjektör 1 adet Günde 1 kez cilt altına
Gereğinde diğer ilaçlar yazılabilir

 

Eğer Hipertansiyon Hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız:
Lütfen günde en az 4 kere tansiyonunuzu ölçünüz. Bu ölçümleri bir cetvel şeklinde tarih ve saatleriyle not ediniz. Bu notu kontrollerinizde doktorunuza getiriniz ve danışınız.
Ölçümler sırasında tansiyonlarınız 140 / 90 mmHg üzerinde ise mutlaka ilacınızı almalısınız. İlacınızı lütfen ezerek ve suyla karıştırarak eğer kapsül ise içindeki tozu su ile karıştırarak içiniz. Bütün tablet veya kapsül içmeyiniz.
Unutmayınız kilo verdikçe ilaca olan ihtiyacınız azalabilir ve uygunsuz hipotansiyon atakları yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ölçümlerinizi ihmal etmeyiniz. Gereğinde doktorunuz ilaç dozu ayarlamaları yapmak isteyebilir.

Eğer Tip 2 Diyabet Hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız:
Lütfen günde en az 4 kere kan şekerinizi ölçünüz. Bu ölçümleri bir cetvel şeklinde tarih ve saatleriyle not ediniz. Bu notu kontrollerinizde doktorunuza getiriniz ve danışınız.
Ölçümlerinizde kan şekeriniz 200 mg/dL üzerine çıkıyorsa almanız gereken dozları mutlaka almalısınız.
Unutmayınız kilo verdikçe ilaca olan ihtiyacınız azalabilir ve uygunsuz hipoglisemi atakları yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ölçümlerinizi ihmal etmeyiniz. Gereğinde doktorunuz ilaç dozu ayarlamaları yapmak isteyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim