Obezite Cerrahisi Sonrası Faydalı İpuçları…

Obezite Cerrahisi Sonrası Faydalı İpuçları…

• Yüksek kalorili gıdalar, içecekler ve atıştırmalıkları hayatınızdan çıkarın. Gün içerisinde öğünler arasındakikalori açısından zengin atıştırmalar ve küçük miktarlarla da olsa ‘tıkıştırmalar’ zayıflamanızı ve yeterli kilo vermenizi engelleyecektir.

• Yaklaşık bir fincan büyüklüğündeki yeni mide yada çapı 1-1,5 cm’ye düşmüş mide tüpünüz iyice çiğnenmemiş yiyecekler tarafından tıkanabilir. İyi çiğnenmemiş yiyecekler hem daha çok yer kaplar (böylece hedef kaloriyi alamazsınız) hem de küçük midede ani genişlemeler yaparak ağrı ve kramp gelişmesine sebep olabilir.

• Yeni mideniz ameliyattan sonra sadece bir kaç yemek kaşığı yieceğitolere edebilir; 1 yılınsonunda ise 1/2 su bardağı ila 1 su bardağına kadar katı gıda tutması mümkün olacaktır. Her öğünde artan miktarlarda yiyecek tüketmek mide kapasitesini bir miktar artırabilir.

• Sadece yemek saatlerinde yiyin. Günde 3 ana ve 3 ara öğün yeterlidir. Öğünler arasında yoğurt, peynir veya süt gibi düşük yağlı protein kaynaklarını tercih edin. Unutmayın aç kalarak zayıflanmadığı gibi çok ve kalorili tüketerek de zayıflanamaz.

• Her bir yemek için 30 ila 45 dakika zaman ayırın. Her lokmanızı da 30 kez çiğnemeyi hedefleyin, öyle ki lokmalar henüz ağzınızdayken bir elma püresi kıvamına erişsin. Eğer proteziniz varsa öğütülmüş veya yumuşak gıdalar tercih edilebilir. Yavaşlayın – toplum olarak bizim çok hızlı yemek yemekgibi kötü bir alışkanlığımız var.

• Arkadaşlarınıza ve ailenize neden yavaş yemeniz gerektiğini açıklayın ki sizinle daha hızlı yemeniz için tartışmasınlar. Hatta onlara da yavaş yemek yemeyi ve gerektiği kadar çiğnemeyi öğretin.

• Yiyeceklerden küçük ısırıklar (lokmalar) alın ve görsel bir yardımcı olarak, porsiyon kontrolünü kolaylaştırmak için normal yemek tabakları yerine tatlı tabaklarını kullanmayı deneyebilirsiniz.

• Her yemeğe bir protein yiyeceği ekleyin. Protein alımınızı en üst seviyeye çıkarmak için ilk olarak bu protein içeren parçayı yiyin.
•Lezzetlere dikkat edin; gıdaların tadını alarak yemeyi öğrenin. Beslenmek için yiyin.

•Katı yiyecekler yerken asla sıvı içmeyin. Katı gıdalardan oluşan öğünleri yedikten sonraki 30 dakika öncesinde ve 30 dakika sonrasında sıvılardan kaçınılmalıdır. Katı ve sıvıları karıştırmak küçük midenin hızlıca dolmasına ve genişlemesine sebep olup bulantıya hatta kusmaya yol açabilir. Ayrıca yiyeceklerin hızlıca barsağa geçiş yapmasına ve dumping sendromu gelişmesine yol açabilir.

•Yüksek kalorili içecekler içmeyin; soda, kola ve gazoz, ‘shake’ler, alkollü içecekler, meyve suları, tatlandırılmış soğuk çaylar veya tatlandırılmış sular (maden suları) gibi. Gün boyunca bu sıvıları yudumlamak tokluk hissetmeden birçok kalori tüketmenize sebep olur. Ayrıca gazlı içeceklerin küçük midede ani genişlemelere sebep olabileceğini unutmayın.

•Şekerleme, pasta ve kekler, kurabiyeler, dondurma gibi yüksek kalorili tatlılardan ve cips, simit, kraker gibi atıştırmalık yiyeceklerden kaçının. Şekerli gıdalar dumping sendromuna neden olabilir.

•Doyar doymaz yemeği bırakın. Bir gram dahi fazla yemek sizi kusturabilir ve küçük midenizin genişlemesine sebep olabilir. Küçük midenin dolduğunun göstergeleri şunlardır;karın ortasında, göğüs kafesinin tam altında baskı veya doluluk hissi, mide bulantısı, mide ekşimesi hissi, omuz bölgesinde veya üst göğüste ağrı. Doyma eylemi ilerleyen zamanlarda daha çok gıda tüketildiğinde gerçekleşmeye başlar. Bu nedenle baştan beri kafanızda geliştirdiğiniz yeterli porsiyonu yediğinizde doyma hissi gelişmese bile masadan kalkma ve devam etmeme konusunda kendinizi eğitiniz.

•Her seferinde tek bir “yeni” gıda ekleyin. Yeni yemeğin sizinle uyumlu olup olmadığını anlamak için onu evde deneyin. Farklı gıdaları denediğinizde midenizden alacağınız tepkiyi iyi değerlendirmek için her seferinde “bir yeni” gıda deneyin.

•Aslında gerçekten doyduktan birkaç dakika sonra tokluk hissini duyarsınız. Eğer mide keseniz 30 cc ise, içine 30 cc koyabilirsiniz ve yaklaşık 5 dakika için tokluk hissetmezsiniz. Doğru porsiyon ölçüsünü bulun ve ölçüyü kaçırmayın. Bu mide kesenizin esnemesini ve fazla yeme sonucu acı çekmenizi önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim