Obezite Cerrahisi Sonrası Gelişebilen Kabızlık (Konstipasyon)

Obezite cerrahisi sonrası gelişebilen kabızlık (konstipasyon)

Pek çok cerrahi işlemden sonra görülebildiği gibi, bariatrik cerrahi sonrasında da kabızlık sık rastlanılan bir durumdur. Ancak bazı önlemler ile kolayca çözümlenebilir. Genellikle bu şikayet ameliyat sonrası ilk 3 ayda daha belirgin olabilir. İlerleyen dönemde (>90 gün) hastanın yeni yeme içme alışkanlıkları bu sorunu çözer. Tanımı ise haftada 1 kereden az sert ve ağrılı gaita çıkartmaktır.

Nedenleri:
Obezite cerrahisi mide bağırsak sisteminde bazı değişiklerin yapıldığı bir ameliyat olduğundan bu sistemin hareketlerinin ameliyat sonrası etkilenmesi beklenen bir sonuçtur.
Su ve yiyecek tüketiminin ameliyat sonrası azalmış olması. Ayrıca yeme içme alışkanlıklarının ve çeşitliliğinin ameliyat sonrası belirgin şekilde değişmesi.
Bazı süplemanların (örneğin demir preparatları) kullanılmak zorunda olması.
Ameliyat sırasında ve sonrasında bazı narkotik ağrı kesicilerin kullanılmış olması. Ayrıca sakinleştirici, antidepresan kullanan hastalarda daha sık görülme olasılığı vardır.
Ameliyat sonrası erken dönemdeki hareketsizlik ve egzersiz yapmaya geçişteki isteksizlikler.
Yaşın ilerlemesi de bağırsak hareketlerini negatif etkileyebilir.

Çözümleri:
Günlük su miktarı minimum kadınlar için1,5 litreden erkekler için 2 litreden az olmamalı, hatta kabızlık devam ettiği sürece alınacak sıvı miktarı olabildiğince artırılmalıdır (2,5-3 litre). Şekersiz ve kafeinsiz içecekler çözümü kolaylaştırır. Sıcak günlerde alınan sıvı miktarı mutlaka artırılmalıdır. Aynı şekilde egzersiz yaparken de sıvı almalı, ter ile kayıplar karşılanmalıdır.
Günlük diyet içindeki lif miktarı artırılmalı, lifli gıdalar tercih edilmelidir. Ancak günlük lif alımı tedrici artırılmalıdır, çok miktarda alınan lif bağırsaklardaki gaz miktarını artırabilir. Unutmayın lif su ile birleştiğinde etkindir, lifli gıdalardan sonra bol su almayı unutmamak gerekir.
Kabızlık artırıcı yiyecekler tercih edilmemelidir (muz, pirinç, patates, fıstık,..).
Mutlaka egzersiz yaparak bağırsak hareketlerinin artması (tempolu yürüyüşler) ve karın kaslarının güçlenmesi sağlanmalıdır.
Tuvalet ihtiyacı oluştuğunda bekletmeden mutlaka tuvalete gidilmelidir. Uygun zaman ve ortam arayan hastalarda kabızlık olasılığı artar.
Özellikle C vitamini olmak üzere vitamin alımı kabızlığı önlemek açısından faydalıdır.
Gereğinde doktor önerisi ile gaita yumuşatıcılar (laksatifler), kabızlık çözücü ilaçlar (lavman ve pürgatifler) kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim