Ameliyat Sonrası Bulantı ve Kusma

Obezite cerrahisi sonrası bulantı ve kusma sık rastlanılan bir şikayettir. Ancak bu istenmeyen durum bazı küçük önlemlerle azaltılabilir, ortadan kaldırılabilir.

Hemen ameliyat sonrası görülen bulantı kusma genellikle yapılan cerrahi işleme ve anesteziye bağlıdır. Bu şikayet hafif bulantıdan şiddetli kusmaya kadar değişkenlik gösterebilir. Bu durum cerrahi sonrası erken dönemde bazı bulantı ve kusmayı önleyici ilaçlarla araya girilerek düzeltilir. Bazen kusma ile birlikte taze yada sindirilmiş kan bile görülebilir. Bu durumda telaşlanmamak ve durumu doktorunuza bildirmek gerekir.

Ameliyat sonrası ağızdan gıda başlandığında bu şikayetlerin gelişmesinin nedenleri ise sıklıkla olması gerekenden büyük hacimde öğün yemek yada gıdaları yeteri kadar çiğnemeden ve hızlı yemektir.
Elbette bu durumda yeteri kadar yavaş yemek (her öğün ortalama 20-30 dakika olacak şekilde) en iyi çözümdür. Ameliyatın üzerinden zaman geçtikçe hız artabilir ama bu pek istenen bir durum değildir. Ayrıca ne yediğiniz de yeme hızınızı belirler. Olması gereken yediğiniz ne olursa olsun, ameliyatın kaçıncı ayı yada yılında olursanız olun yavaş yeme prensibinden vazgeçmemenizdir. Yavaşlamak için bir öneri bebek tabağı, çatal, bıçak, kaşığı kullanabilirsiniz.
Çiğnemek bulantı kusmanın önlenmesindeki ikinci önemli faktördür. Çiğneme eylemi, yeme hızınızı da kontrol eder. Her lokmanın en az 25-30 kere çiğnenmesi ve ağız içinde yiyeceğin elma püresi kıvamına getirilmesi gerekir. Uzun çiğneme beynin, midenin dolduğunun ve doymanın gerçekleştiğinin farkına varmasını sağlar. Ayrıca yiyeceklerin midede tıkanıklık (tıkanma hissi) yaratmasını da engeller.

Her hastanın her gıdaya aynı toleransı göstermesi beklenemez. Bazı gıdalara karşı toleransınız az olabilir (süt ve süt ürünleri, tavuk, et, meyve kabukları,..). Bu durum hastadan hastaya, hatta aynı hasta için günden güne farklılık gösterebilir. Çok sevdiğiniz rahatça yediğiniz bazı yiyecekleri ameliyat sonrası görmek bile istemeyebilirsiniz. Bu durumda sadece sabırlı olun. Bu yeni midenizden kaynaklanmaktadır ve zaman içinde düzelecektir. Her yeni yiyeceği bir öncekine ekleyin, daha sonra yeni bir tane daha. Eğer toleransınız yoksa tekrar daha sonra denemek üzere ara verin. Bu sıklıkla sıvı dönemden püre dönemine yada püre döneminden katı dönemine geçerken yaşanır.
Bir önemli noktada şudur; eğer 2 çorba kaşığı yoğurt yiyebiliyorsanız bu 2 çorba kaşığı tavuk yiyeceğiniz anlamına gelmez. Her gıdanın ölçüsü kıvamından ve içeriğinden (protein, şeker, lif,..) dolayı farklı olabilir.

Yemek sonrası hemen uzanmak uyumak da bulantı veya kusma eylemini başlatabilir. En az 30-60 dakika yemek sonrası ayakta kalmak uyumamak yada yatmamak önerilmektedir.

Ameliyat sonrası içilen su miktarı kilo vermek açısından çok önemlidir. Ancak katı ile sıvı gıdaları birlikte almak da bulantı ve kusmayı artırabilir. Katılar ile sıvılar arasında 30-45 dakikalık bir ara bu sorunu çözecektir. Elbette yemek yeme hızı gibi sıvıları içme hızı da bulantı kusmayı tetikleyebilecek bir eylem olur. Yavaş bir hızda sıvılar tüketilmelidir. Bu miktar olarak daha çok sıvı almayı da sağlar.

İlaçlar da bulantı ve kusmaya sebep olabilir. Başlangıçta bu nedenle likit ilaçları tercih ediyoruz. Ancak bu ilaçlar kokuları, tadları, kıvamları nedeniyle bu şikayetleri yapabilirler. Bilinmesi gereken bariatrik hastalara özgü ilaç üretimi maalesef dünyada ve ülkemizde istenilen düzeyde gelişmemiştir. Bu nedenle ilaç konusunda problem yaşandığında doktorunuzla görüşerek alternatifleri (çiğnenen, kas yada damardan yapılanlar gibi,..) öğrenmelisiniz.

Uzun süren bulantı ve kusma durumunda dumping sendromu, cerrahiye bağlı komplikasyonlar (striktür, ülser, obstrüksiyon,..) gibi durumlar da akla getirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim