Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme ve Fiziksel Etkinlik

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme ve Fiziksel Etkinlik

Fiziksel etkinlik zayıflama sürecinizde ameliyat kadar önemlidir. Fiziksel etkinlik size hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında kilo vermede ve kilonuzu korumada yardımcı olur.

Önerilen fiziksel etkinlik süresi kilo vermek için günde 90 dakika ve kiloyu korumak içinse 60 dakikadır(Bu süre ameliyat sonrası geçen süre ve hasta yaşına ve ek patolojilerine göre değişebilir). Eğer bir süredir aktif değilseniz, fiziksel etkinliğe başlamadan önce doktorunuzun onayını almayı unutmayınız.

Fizik aktiviteye yavaş başlayıp, haftada 5 gün 60 dakikaya doğru tedrici artırılmalıdır. Günlük fiziksel etkinlik programınızı gün içinde bölümlere ayırabilirsiniz.

Kilo vermek üzere yapılan operasyon hayat boyu sizin kilo almanızı engellemez. Operasyonun etkinlik süresi bittiğinde kilo alımını engellemek için fiziksel olarak aktif olmanız ve yediklerinizi kontrol etmeniz gerekecektir.

Obezite cerrahisi öncesi fizik aktivite yapmak ve fazla vücut ağırlığının %10’unu vermek, fiziksel olarak aktif olmaya başlamak ve düştüğü kiloyu korumak ameliyat sonrası mutlak başarının bir göstergesidir.

Kilo vermek üzerekadınlar için günlük yaklaşık 1200 kalori ve erkekler için günlük yaklaşık 1500 kalori olacak şekilde kalori alımının azaltılması gerekebilir.

Ameliyat öncesi protein ağırlıklı ve düşük kalorili bir diyet uygulaması karaciğer hacminde ameliyatta hem kendinizin hem de doktorunuzun rahat etmesini sağlayacak bir küçülme yapabilir. Ameliyattan iki hafta önce protein içeceği ve yaklaşık 350 kalorilik bir yemekten oluşan 800 kalorilik bir diyet bunu sağlayabilir. Aperatif olarak sebze ve meyveye izin verilebilir.
Çok fazla kafeinli içecek tüketen hastaları ameliyattan 2 ila 4 hafta önce bundan vazgeçmeye teşvik etmelidir.
Diyet ve etkinlik günlüğü tutmak takip ve öğrenme aracı olabilir. Kişiye gıda alımını, etkinlik seviyelerini ve yemeye bağlı hislerini izleme olanağı verir.

Hergün ne yediğinizi, yedikten sonra nasıl hissettiğinizi ve fiziksel etkinliğinizi günlüğünüze yazın.

Ameliyattan sonra günlüğünüze tecrübe ettiğiniz yan etkileri, aldığınız takviyeleri ve başarmanıza yardımcı olduğuna inandığınız herhangi bir şeyi ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim