Ramazan ve Bariatrik Cerrahi

Ramazan ve Bariatrik Cerrahi

Bir Ramazan ayı daha yaklaşıyor. Özellikle günlerin uzun olduğu yaz mevsimine rastlayan bu ramazanda obezite cerrahisi geçirmiş olan kişilerin dikkat etmesi gereken konulardan kısaca bahsetmeliyiz.

Bariatrik cerrahi sonrası ilk 12-18 ayda yeni yeme ve içme düzeni yerleşene kadar uzun süreli açlık tavsiye edilmemektedir. Bu süreçte yeterli su içilemediği durumlarda dehiratasyon (aşırı sıvı kaybı) ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca vitamin ve protenlerin yeterli miktarda alınamaması, iftarda uzun süren açık nedeniyle hızlı yemek yeme ve sonrasında oluşabilecek dumping sendromu riski gibi sorunlara sıkça rastlanabilmektedir. Bu nedenle hastalarımıza genellikle ilk 12-18 ay için oruç tutmayı önermiyoruz.

Ancak bariatrik cerrahi sonrası 12-18 ayda özellikle yemek sonrası kusma olasılığı azaldığı için başka bir sağlık sorunu olmayan kişiler iftarla sahur arasındaki dönemde gerekli tüm beslenme şemasını uygun şekilde yapmak koşuluyla isterlerse oruç tutabilirler.
İftardan sahura kadar olan dönemde mümkünse iftar, akşam yemeği ve sahur olmak üzere 3 öğün yenmesi önerilir. Öğünlerde daha çok protein, sebze ve düşük glisemik endeksli karbohidratlar tüketilmesi uygundur. İftarda tüm gün aç kalmamış gibi normal bir öğün şeklinde yemeyi başarmak çok önem arzeder. Kızartmalar, tatlılar ve meyve suları gibi gereksiz kalorilerden uzak durmak bu dönemde daha da önemli olmaktadır. Ne kadar da aç kalmış olsanız çok çiğneyerek yavaş yeme prensibini unutmamalısınız. Öğünler arasına 1 ara öğün eklenmesi ve bu ara öğünde glisemik endeksi düşük bir meyve veya düşük yağ oranlı yoğurt gibi bir yiyecek tüketilmesi önerilir.
Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları özellikle multivitaminleri almaya devam etmelisiniz. Sahurda yemekten önce ve sonra yeterli sıvıyı alabilmek için daha erken kalkmanızı tavsiye ediyoruz. Hepimizin bildiği gibi yemek esnasında hiçbir zaman sıvı ve katı birarada alınmamalıdır. Açlık sırasındaki sıvı kaybımızın en aza inmesi için iftar ile sahur arasında 1.5- 2 lt su alabilmeliyiz.
Bariatrik cerrahi sonrası olmazsa olmaz egzersizlerinizi iftardan bir süre sonra yapabilirsiniz.

Hayırlı ramazanlar dileklerimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hızlı İletişim